Az első folytatások és azokon is túl
Bár a Star Wars-regények száma ma már meghaladja a kétszázat, továbbra is a legismertebbek között tarthatjuk számon Timothy Zahn egyes könyveit. A híres sci-fi-író volt az, aki 1991-ben megírta az első, valóban folytatásnak tekinthető kötetet, A birodalom örököseit. Ez a bizonyos évszám pedig mérföldkőnek bizonyult a Csillagok háborúja történetében. A jedi visszatér óta akkor már eltelt pár év, s a rajongók még mindig hiába várták a következő filmet. A LucasFilm berkein belül pedig ott motoszkált az üzleti szempontból nagyon is jogos kérdés: lehet-e még valamit kezdeni a Star Wars-szal? Egy regény kiadása jó ötletnek tűnt az igények felmérése céljából. 1989 végén ezért megkörnyékeztek egy akkor már befutott szerzőt…Timothy Zahn 1951-ben született, és 1980-tól dolgozik komoly íróként. Négy év múlva már meg is kapta a sci-fi irodalom legkomolyabb elismerését, a Hugo-díjat. A választás állítólag azért esett őrá, mert stílusát megfelelőnek találták a témához. Az író egynapos gondolkodás után igent mondott a felkérésre. Egy hónap kellett neki az új trilógia vázlatos kidolgozásához, illetve a kiadóval való egyeztetéshez. Öt hónap alatt írta meg magát a regényt, ami nem kis teljesítmény, ha figyelembe vesszük, hogy akkoriban még korántsem állt rendelkezésre olyan háttérirodalom, mint manapság. Tulajdonképpen kizárólag a klasszikus filmek, illetve az 1987-től kiadott szerepjáték anyagai voltak a segítségére. Szerencsére Zahn nem megy a szomszédba jó ötletekért, ezért elmondható, hogy az új könyv kiválóan illeszkedett a Star Wars univerzumába. A regény első 60 ezer példánya aztán villámgyorsan el is fogyott az amerikai boltokból 1991 májusában, s a New York Times bestseller-listáját is meghódította, ahol 29 héten át tanyázott… Ezzel indult igazán útjára az Expanded Universe (vagyis a filmeken túli Star Wars-univerzum), s hosszú távon ennek köszönhettük az előtrilógia filmjeinek elkészültét is.
A birodalom örökösei a korábban megjelent regényektől (Brian Daley Han Solo-trilógiája vagy A.D. Foster Erőpróbája) eltérően újra galaktikus méretekkel és jelentőséggel dolgozott, vagyis érezhettük, ez már jogos folytatása a filmek történetének. A magyar kiadó ezt csak fokozta azzal, hogy a kötet hátoldalára a „VII. epizód” feliratot is odabiggyesztette – ez azonban csak a reklám része volt: az amerikai kiadáson ilyesmi nem szerepelt, sőt, a LucasFilm Fan Club Magazine 1991 tavaszán megjelent cikkében (lásd a Star Wars Klub vonatkozó oldalát) feketén-fehéren kimondták, hogy Lucas nem tekinti ezt hivatalos folytatásnak, bár természetesen engedélyezte. Mindez azért is fontos, mert most, hogy a Disney átvette a vonatkozó jogokat, szenvedélyes spekulációk folynak arról, hogy miről is fog szólni a néhány év múlva esedékes harmadik trilógia. A fentiek tudatában szinte bizonyos, hogy nem Zahn művei képezik majd az alapanyagot, már csak azért sem, mert hasonló esetben minden franchise tulajdonosai törekednek arra, hogy valami egészen újat mutassanak be (lásd például az Alien vs. Predator filmeket). Ez persze nem jelenti azt automatikusan, hogy semmibe fogják venni az itt lefektetett eseményeket, de azt is botorság lenne várni, hogy mindenáron erre alapozzák majd a jövendő forgatókönyveket.
A történet hat évvel A jedi visszatér eseményei után veszi kezdetét. Az Új Köztársaságot politikai csatározások gyengítik, ráadásul a birodalom maradékát mindezidáig nem sikerült teljesen legyűrni. Kósza hírek terjengnek arról, hogy egy titokzatos birodalmi admirális bukkant fel nemrég és támadásra készül… Leia Organa Solo eközben ikrei születését várja, Luke pedig visszatér a Dagobah-ra, hogy felvegye a kapcsolatot Yoda szellemével, ám látomásában valaki mással kerül kapcsolatba, olyasvalakivel, akivel nemsokára élőben is találkozhat, méghozzá nem túl kellemes körülmények között.
A szerző a két folytatást is megírta, egy-egy év alatt, Sötét erők ébredése és Az utolsó parancs címmel. Az így elkészült trilógia szerves egészet alkot, természetesen nyitva hagyva a történetet újabb kalandok felé, melyeket aztán több esetben maga Zahn követett el.
De hogy milyen érzés az ő köteteit olvasni? Először is meglátszik, hogy az író tisztában van ezzel az univerzummal. Egyes kollégáival ellentétben nem ír a lefektetett alapokkal ellentmondó dolgokat. Karaktervezetéséről ugyanez mondható el. Saját helyszínei és szereplői jól eltaláltak, utóbbiak közül nem egy (leginkább Mara Jade és Thrawn admirális) a rajongók igazi kedvencévé nőtte ki magát. A cselekményt alaposan kidolgozza és képes meghökkentő fordulatokat hozni a történetbe, miközben tartja magát a klasszikus Star Wars-hangulathoz. Írói stílusa ezzel szemben nem túl érdekfeszítő: úgy is mondhatnám, hogy soha nem olvastam Zahntól igazán emlékezetes sorokat. Talán ezért van az, hogy egyes olvasók kifejezetten sótlannak találják az ő könyveit, és nem a filmes feldolgozás lehetősége jut róla először eszükbe.
A Thrawn keze-ciklus, mely A múlt kísértete és A jövő látomása című regényeket foglalja magába, néhány évvel később érkezett, folytatva a birodalom maradéka elleni küzdelmet, még inkább kiemelve legnépszerűbb karakterének, Mara Jade-nek a sorsát. Ezt követően a szerző végre látogatást tett más korszakokban is: a Kirajzás és A túlélők keresése lazább regénypárt alkot. Zahn ezekben foglalta össze A birodalom örököseiben először említett (és a magyar változatban akkor még Kirepülés-tervként fordított) projektet, mely nem sokkal a klónháborúk előtt veszi kezdetét. Jorus C’Baoth jedi-mester tervének lényege, hogy egy hatalmas, ötvenezer embert befogadó hajóval a galaxis ismeretlen szektoraiba induljon, hogy lakható világokat és értelmes, esetleg Erő-érzékeny lényeket találjanak. A történetnek persze utóélete is van, a másik kötet erről szól: évekkel A jövő látomásának cselekménye után Luke Skywalker és Mara ugyanis értesítést kap a chiss faj képviselőitől, mely szerint megtalálták a Kirajzás roncsait, s felkérik őket, hogy vegyenek részt a vizsgálatban, melyre azonban meghívást kapnak mások is…
A Hűség - melyet a napokban jelentetett meg magyarul a Szukits - újabb ugrást jelentett Zahn számára, méghozzá a klasszikus trilógia korába. Az Új remény után játszódó történet főszereplője a fiatal Mara Jade, aki korrupt birodalmi vezetők nyomát követi, de feltűnik a színen Luke, Leia és Han, illetve Vader nagyúr és pár dezertőr rohamosztagos is. A Válaszutak tulajdonképpen folytatása az előbb említett regénynek: a Candoras szektor kormányzója titokban menedéket ajánl a lázadóknak, ezért hőseink odautaznak, hogy megkezdjék a tárgyalásokat. Nem sejtik, hogy Mara Jade is úton van már, hogy végezzen az árulóval... Idén januárban pedig megjelent a tengerentúlon a szerző legújabb, Scoundrels (Gazfickók) című regénye is, a főszerepben kedvenc csempészeink, Han, Csubi, illetve Lando, akik célja ezúttal, hogy megfúrják a Fekete Nap bűnszövetkezet egyik vezetőjének széfjét, s ebből aztán kifizethessék Jabbát (mindezt még A birodalom visszavág eseményei előtt).
Zahn neve azonban nemcsak regények kapcsán tűnik fel. Mara Jade képregényes megjelenéseinél is szerepet vállalt, íróként – például Az Uralkodó Keze és a Frigy című füzetekben –, nem beszélve a Thrawn-trilógia képregényváltozatáról, de volt már segítségére kollégáinak is, többek között K.J. Andersonnak vagy Aaron Allstonnak. A Star Wars-novellák írói között is megtaláljuk őt: a Történetek Jabba palotájából című antológiában ő követte el a Mara Jade első kudarcát bemutató történetet, a Tales from The Empire-ben Talon Karrde és Mara találkozását mutatta be, a Tales from The New Republic-ban pedig azt meséli el, hogy tett szert Mara űrhajójára. A Fool’s Bargain című e-novellája a rohamosztagosok mindennapjait mutatja be.
A Thrawn-trilógia és a Thrawn-keze ciklus első kiadása antikváriumokból talán még beszerezhető; szerencsére a Szukits pár éve újra megjelentette ezeket, és ha másutt nem, a hivatalos honlapról még rendelhetők, akárcsak a Kirajzás és A túlélők keresése, illetve a nemrég érkezett Hűség.
Csillagok háborúja: A birodalom örökösei (Star Wars: Heir to The Empire)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Novák Csanád
Valhalla 1991
400 oldal
Csillagok háborúja: Sötét erők ébredése (Star Wars: Dark Forces Rising)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Nemes István és Szegi György
Valhalla 1992
412 oldal
Csillagok háborúja: Az utolsó parancs (Star Wars: The Last Command)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Nemes István és Szegi György
Valhalla 1993
446 oldal
Csillagok háborúja: A múlt kísértete (Star Wars: Specter of the Past)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Békési József
Aquila 1999
400 oldal
Csillagok háborúja: A jövő látomása (Star Wars: Vision of The Future)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Szente Mihály
Szukits 2008
590 oldal
Csillagok háborúja: Kirajzás (Star Wars: Outbound Flight)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Szente Mihály
Szukits 2008
470 oldal
Csillagok háborúja: A túlélők keresése (Star Wars: Survivor’s Quest)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Szente Mihály
Szukits 2008
512 oldal
Csillagok háborúja: Hűség (Star Wars: Allegiance)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Habony Gábor
Szukits 2013
380 oldal
Csillagok háborúja: Válaszutak (Star Wars: Choices of One)
Írta: Timothy Zahn
Fordította: Habony Gábor
Szukits 2013
412 oldal