KÉPREGÉNY: Lucas háborúja
2025. január 13. írta: Monty H.

KÉPREGÉNY: Lucas háborúja

Álmodozóból álomgyáros

Mindenkinek vannak hősei. És most nem olyan hősökre gondolok, akik képregényekben vagy filmekben mentik meg a világot hetente kétszer, hanem olyan emberekre, akikre példaként és hálával lehet tekinteni. Én az elmúlt tízegynéhány évben jöttem rá, hogy George Lucas is a hőseim közé tartozik. 

les_guerres_de_lucas.jpg

Lucas egy olyan kreatív szakember, vágó, rendező, producer, ötletgyáros és javíthatatlan álmodozó, akinek sok kellemes órát köszönhetünk. Életét pedig nem a manapság divatos botránykeltés és magamutogatás uralja, hanem az útkeresés, a tanulás, az önállóságra való törekvés, a kitartás – és csak ezek után jön a jól megérdemelt siker, amely nemcsak az alkotó zsebét tölti meg (részben újabb projektek megvalósításához), hanem a beszűkült látókörű döntéshozóknak is fityiszt mutat, a közönségnek pedig ad valami maradandót és szerethetőt. Lucas ezért szimpatikus nekem – kontrollmániája, néha érthetetlen fafejűsége és a többi ellenére is. De hogy életútjáról képregényt írjon valaki? 

les_guerres_de_lucas_hun_pp_16-17.jpg

Igen, két francia alkotó erre vállalkozott. A képregényről pedig kijelenthető, hogy minden téren méltó és élvezetes lett. A cselekmény gyerekkorától 1977-ig mutatja be Lucas életét, természetesen a Csillagok háborúja megalkotására kihegyezve. A cím önmagában is jelzi ezt, bár akik a témát jobban ismerik, sejthetik, hogy a “Lucas háborúja” a filmgyártás ezernyi nehézségét is rögtön felidézi. Márpedig hősünknek rengeteg akadályt kellett leküzdenie, míg végre mozikba kerülhetett az Új remény – és Lucas ősz hajszálai sajnos az utána következő években sem csak a kora miatt szaporodtak. 

Erről a küzdelemről és úgy általában a Csillagok háborúja születéséről, majd továbbfejlődéséről számtalan könyv, cikk és dokumentumfilm született már, így van hova nyúlnia az érdeklődőnek. A szerző, Laurent Hopman ki is használta a lehetőségeket. Alaposságát jelzi, hogy a kötet végén még irodalomjegyzék is található, ahol azt is jelzi, hogy az egyes altémákhoz mely forrásokat használta. De ha mindez nem lenne ott, a beavatottak akkor is látnák, hogy nem vette félvállról a dolgot. A tágabb cselekmény is a helyén van, de rengeteg anekdota és egyéb részlet is utat talált ide, amelyek a Star Wars legendáriumához tartoznak, a korai forgatókönyv-változattól Carrie Fisher és Harrison Ford románcán át a “gyorsabban és pörgősebben!” utasításig. És mindez nagyon dicséretes, mert jó forgatókönyv egy képregényhez is kell, de ha már megtörtént eseményeken alapul, akkor legyen már hiteles. 

A rajzoló, Renaud Roche pedig a szükséges részleteket kiválóan kiemelő képi világgal tárja elénk a történetet, ahol néha pár vonalból is életre kel egy-egy máshonnan jól ismert arc vagy helyszín. A túlnyomórészt szürkeárnyalatos képkockákon néhol takarékosan használt színekkel emeli ki azt, amit éppen ki kell. Portfóliójába egyébként leghátul belepillanthatunk, ahol több vázlata, tanulmányrajza és jegyzete helyet kapott. És hát a remekül sikerült borítót is meg kell említenem, ahol méltó módon mosta egybe Lucas és Luke figuráját…

A végére hagytam az igazán jó hírt: a Vad Virágok Kiadó 2025 májusában kiadja a képregényt magyarul, az előrendelés pedig a tervek szerint már februárban megindul. Egy limitált példányszámú keményfedeles változat (benne a már említett művészi portfólióval) és egy puhafedeles verzió lesz elérhető. Mit lehetne erre mondani? Várjuk. (A mellékelt oldalak magyar szövege nem a majdani hazai kiadásból származik, hanem jelen blog szerzőjének fordítása.)

galaxisokon_innen.jpgÉs ha már itt tartunk, megemlíteném, hogy 2017-ben jelent meg magyarul Brian Jay Jones George Lucas – Galaxisokon innen és túl című életrajzi kötete. Már azelőtt is tudtam egyet s mást Lucas bácsikánk életútjáról, de ez a könyv még így is sok újat nyújtott, emellett pedig olvasmányos és szórakoztató volt, nem mellesleg pedig tiszteletteljes. Nem fogok róla hosszasan írni, de akit jobban érdekel ez az ember, illetve a régi-új idők filmgyártása, annak ez nagyon is ajánlott könyv. Szerencsére még mindig beszerezhető.

Makingofstarwars cover 700.jpg

 

Viszont akkor már J. W. Rinzler gigantikus kötetét sem hagyhatom ki az ajánlóból... Ő az Új remény készítését foglalta össze 2007-ben, aztán az eladott példányszám meggyőzte az illetékeseket arról, hogy akkor már a trilógia másik két részéről is írjon hasonló szellemben. Így is történt, szóval A birodalom visszavágról és A jedi visszatérről is olvashatunk tőle.

Les Guerres de Lucas
Írta: Laurent Hopman
Rajzolta: Renaud Roche
Deman Editions 2023
208 oldal

A bejegyzés trackback címe:

https://monty.blog.hu/api/trackback/id/tr5918773726

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása