A háború kihozza az emberből a fenevadat
Azt hiszem, a legjobb, leghatásosabb háborús filmek azok, amelyek univerzálisak olyan értelemben véve, hogy a bemutatott időszaktól, helyszíntől vagy szereplőktől függetlenül képesek megragadni a háború könyörtelen lényegét. A háborús fenevad kétségtelenül ezek közé tartozik, ugyanakkor sajnos joggal pályázhatna a viszonylag ismeretlen remekművek dobogós helyére is....
Afganisztán, 1981. Szovjet páncélosok rombolnak földig egy hegyi falucskát. A túlélők kis csoportja bosszúra szomjazva veti magát a hadoszloptól lemaradó és eltévedő egyetlen harckocsi nyomába, melynek legénységét belső viszályok gyengítik: a sokat látott, de a kegyetlenségig közönyös parancsnok, Daszkál fokozatosan szembekerül a járművezető Kovercsenkóval.
A forgatókönyv a lehető legletisztultabb drámai vonalat követi: minden egyes történésnek és párbeszédnek jelentősége van, a karakterek pedig egyre többet mutatnak meg magukból és eközben ők is formálódnak. Az alaptörténet viszonylag egyszerű, itt-ott kiszámítható vagy épp naív, de az emberközeliség – mely szerencsére mindkét oldalra jellemző – és a lényegre törő, feszes tempó megteszi a hatását. A szkripten meglátszik, hogy nem bíztak mindent a sztorira, így a párbeszédekre is van miért odafigyelni. Egyszerűen az a fajta film, amit nem lehet félbehagyni és nem lehet elfelejteni sem.
A szereplőgárdára is érdemes emlékeznünk. George Dzundza (A szarvasvadász, Elemi ösztön) a harckocsi parancsnokaként számomra egészen új élményt nyújtott; Jason Patric (Alamo, Pokoli lecke) a megkeményedett értelmiségi szerepében tűnik ki; Don Harvey lényegében ugyanazt a kegyetlen és tapló karaktert hozza, mint A háború áldozataiban. A nálunk elsősorban Sandokanként ismert Kabir Bedi is feltűnik egy apró, de markáns szerepben. A rendező, Kevin Reynolds neve sem lehet ismeretlen nálunk, hiszen ő volt A tolvajok fejedelme, a Waterworld, vagy a legfrissebb Trisztán és Izolda-feldolgozás direktora. A katonai tanácsadó a már sokat emlegetett Dale A. Dye tengerészgyalogos százados (Az elit alakulat, Született július negyedikén) volt, aki viszont ebben a filmben nem tűnik fel. A filmzene is jócskán hozzátesz az élményhez, ez Mark Isham munkája.
Technikai oldalról nézve persze ez a háborús film is rendelkezik illogikus vagy nem teljesen hiteles részletekkel, de ez az az alkotás, ahol ezeknek abszolút semmi jelentőségük nincs a történet ismeretében. Ahogy írtam, ez egy vérbeli dráma, amelyben az emberi küzdelem a hangsúlyos elem, bár meg kell hagyni, a két hírhedt orosz vas, a T-62-es harckocsi és az RPG rakétavető is komoly szerepet tudhat magáénak. A forgatás egyébként Izraelben zajlott.
A filmet annak idején magyarul is forgalmazták DVD-n, de már rég nem kapható. Szerencsére a német vagy az angol változat is tartalmaz magyar (illetve angol, német, francia és sok más) feliratot, ezenkívül angol, francia, német, olasz és spanyol hangsávot. Extraként előzeteseket és filmográfiákat kapunk. Mellesleg egy-két éve az egyik magyar tévéadón is leadták a filmet, ehhez természetesen készült szinkron.
Egy méltatlanul elfeledett remekmű.
Értékelés: 10/10
Háborús fenevad (The Beast of War)
Columbia 1988
Háborús dráma (105 perc)
Rendező: Kevin Reynolds
Főszereplők: George Dzundza, Jason Patric, T-62, RPG
Zene: Mark Isham