Izgalom, szex, erőszak – és kultúra! – egy kötetben.
Tavaly végre megjelent ennek a magyar sci-fi klasszikusnak az újrakiadása, mely eredetileg két kötetben (A Katedrális harcosai és A Katedrális legendája) látta meg a napvilágot a kilencvenes évek végén, és amely később még antikváriumból is nehezen volt beszerezhető. Barátaim lelkes beszámolói hatására én is nekiugrottam az igen testes olvasmánynak. Az első ötven oldal után már tudtam, miért annyira népszerű…
A történet a távoli jövőben kezdődik, 2294-ben. A Föld irányítását a Katedrális nevű szervezet végzi, melynek fontos, de szigorúan titkos tevékenységei közé tartozik az időutazás is. A múlt a jelek szerint legalább olyan veszélyeket rejt, mint a jelen. Ezért különleges alakulat indul útnak az ókori Rómába, Nero császár korába, hogy leszámoljon egy ismeretlen, de nagyon is aggasztó fenyegetéssel, melyről kisül, nem is feltétlenül emberi eredetű...
Fonyódi Tibor alapos teológiai és kultúrtörténeti tudása mellett hihetetlen fantáziával és élvezetes írói stílussal van megáldva. Ha csak a jelenben játszódó akciótörténetet írna, valószínűleg akkor is lenyűgözne minket, de ő ennél többre tört. A jövőben és a múltban egyszerre játszódó események mellé sajátos eszközöket (pl. Stockbauer romboló) és hiteles karaktereket gondolt ki. És mikor már azt hisszük, nincs több ötlet a tarsolyában, ő még egyszer megkavarja az egészet, és újabb szereplőket, újabb fordulatokat állít elénk. Mindeközben csak úgy kapkodjuk a fejünket a rengeteg történelmi, teológiai és egyéb utalás közepette. A történet tehát rendkívül összetett, és nem túlzás azt mondani, hogy teljes megértéséhez nem árt rögtön másodszor is nekiállni az olvasásnak.
Az új kiadás már megjelenésével is jól passzol a mű súlyához: a közepes méretű, keményfedeles kötet csaknem ezer oldalas, és nagyon szép kivitelben készült (köszönet érte Vass Richárdnak és Mészáros Zsuzsának). Két dolog zavarja mindössze az összképet: a viszonylag sok tördelési hiba, illetve a kelleténél valamivel kisebb betűméret…
Olvasás közben arra gondoltam, ha ráuszítanának néhány tehetségesebb grafikust a témára, akkor még egy illusztrált kiadást is megfontolhatna a kiadó (lásd pl. A gyűrűk ura esetében). Talán majd egyszer. Az viszont kétségtelen, hogy ebből a történetből filmet, illetve filmsorozatot is lehetne csinálni, nem is akármilyet. Mindössze az lenne a gond, hogy képtelenség lenne ugyanilyen mélységben átadni a szereplők jellemét, a kulturális utalásokat és a történet összetettségét – ehhez képest a látvány és a különleges effektek megvalósításának arcpirító költségei szinte elenyésző problémának tűnhetnek. Más szóval, ez a sztori könyvben működik igazán. Viszont egy angol kiadás talán eladható lenne a nemzetközi piacon is…
Egyszerűen lehengerlő olvasmány.
Katedrális
Írta: Fonyódi Tibor (Harrison Fawcett)
Cherubion 2007 (2. kiadás)
998 oldal
Fonyódi Tibor honlapja: www.fonyoditibor.hu