A francia elit elitje akcióban
Ha a francia mozi remekeire gondolunk, akkor általában nem akciófilmek jutnak eszünkbe, hanem inkább vígjátékok, krimik, romantikus és történelmi darabok. Ez az igen friss alkotás azonban nemzetközi és aktuális témájának hála valószínűleg ismert lesz Franciaországon kívül is.
Egy Elsa Casanova nevű újságírónőt tálib fegyveresek ejtenek túszul Kabulban. A francia különleges erők néhány katonája ezért rögvest útnak indul, hogy egy eldugott hegyi faluból kimentsék őt. A mentőakció persze nem megy olyan könnyedén: rádiójuk tönkremegy, az ellenség a sarkukban, így nem kérhetnek helikopteres kivonást. Gyalog indulnak hát a biztonságot sejtető pakisztáni határ felé...
Ez így elsőre sokaknak A nap könnyei című szörnyűséget juttathatná eszébe, ahol az alaptörténet nagyon hasonló volt. Én viszont ezzel le is tudnám a párhuzamokat, mivel ez a film többet tud amerikai társánál, még akkor is, ha a sztori közhelyesnek hat, és egy-egy heroikusnak ható jelenet itt is akad. A karakterek - legalábbis a francia szereplők esetében - valóban élnek, még ha élettörténetüket nem is ismerjük meg pontosan, de jellegzetesek és szimpatikusak, akikért lehet szorítani. Sajnos a tálibokat most is igen szemellenzős módon, kétdimenziós figurákként látjuk viszont, ideértve a főgonoszt is, akiről annyit lehet elmondani, hogy szinte válogatás nélkül irtja a számára antipatikusabb embertársait. Nem tudom, mikor növi ki a nyugati világ ezt a fajta szemléletet, de már ideje lenne, még akkor is, ha csak egy akciófilmről van szó... Viszont jó pont, hogy a kis csapatot segítő afgán lakosokról sem feledkeztek meg.
Technikailag a film mindenképp magasztalható, legfőképpen a gyönyörűen és hatásosan fényképezett képek, illetve a feszes vágás jóvoltából. A forgatási helyszínek között mellesleg szerepelt Dzsibuti, Tadzsikisztán, továbbá a Francia-Alpok is - a rendezőnek és a stábnak tehát meg kellett küzdenie jó pár nehézséggel. A feltűnő technika - repülők és helikopterek - most sem CGI-technikával készült; a jelek szerint a franciák nem sajnálják a pénzt haderejük ilyeténképpen való reklámozására... A forgatókönyv a vége felé picit leül, és bár ez a történet alakulása miatt van így, az első félóra pörgése után az utolsó félóra üteme fájdalmasan lelassul.
A realitás terén nem hagytak cserben: az elitkatonákat alakító színészek fegyverkezelési színvonala meggyőző, viszont ők se szupermanek, véreznek és meghalnak, ha úgy hozza a sors. Egyébként egy-két helyen kifejezetten Call of Duty-hangulatot teremtenek ezek a karakterek és harci helyzetek... Ezek után jogos lenne azt mondani, hogy ez bizony propagandafilm a javából. Lehet. De engem nem zavar. Az összhatás? Nem eget rengető, nem újszerű, de szerintem korrekt.
A szereplők közt Diane Krüger a legismertebb, és azt hiszem, most volt alkalma számos arcát megmutatni. Látható még Djimon Hounsou is, akire a legtöbben a Gladiátorból vagy A szigetből emlékezhetnek. A francia színészek közül Benoit Magimelt (Vadászpilóták, Bíbor folyók 2.) és Tcheky Karyót (Hosszú jegyesség, Dobermann, Blueberry) említeném.
A filmet idén novemberben mutatták be Nyugat-Európában. Fogalmam sincs, eljut-e valaha Magyarországra, bár DVD-n jó esély van rá.
Korrekt színvonalú, ha nem is tökéletes akciófilm.
Értékelés: 8/10
Forces Spéciales
Studio Canal 2011
Akciófilm, dráma (109 perc)
Rendező: Stéphane Rybojad
Szereplők: Diane Krüger, Djimon Hounsou, Benoit Magimel
Zene: Xavier Berthelot