Éppen 70 évvel ezelőtt elkeseredett légi csata zajlott Anglia légterében. A német Luftwaffe nagy erőkkel bombázta a gyárakat, reptereket, később már a városokat is. A Királyi Légierő – kiegészülve a megszállt országokból idemenekült idegen ajkú, többek között lengyel, cseh és norvég pilótákkal – élethalálharcot vívott a német inváziót előkészítő légi hadjárat megfékezésére. Az angliai csata néven elhíresült küzdelem végül a brit nemzet egyik legdicsőségesebb eseményeként vonult be a történelembe.
Ennek a csatának állít emléket egy viszonylag új, 2005-ben leleplezett emlékmű, mely London szívében, a Temze északi partján, nem messze a parlament épületétől, nagyjából a London Eye-jal szemben áll.
Az emlékmű több szempontból is kiemelkedő. Formája, elrendezése eleve formabontó, ahogy a mellékelt vázlatrajzon is látható. A szögletes márványtömbök oldalán elhelyezett bronzlapokon a csatában részt vevő nemzetközösségi és szövetséges légi alakulatok, valamint pilótáik neve, illetve századjelvényeik láthatók, továbbá felkerültek ide a legfontosabb dátumok is. Mellettük azonban helyet kaptak azok a merész domborművek is, melyek vizuálisan idézik fel a harcolók alakját. A központi figurák az emlékműtől „elszakadni képes” pilóták, akik a riasztást követően gépeik felé rohannak. A dombormű laposabb részein viszont megtalálhatjuk azokat is, akikre talán ritkábban gondolunk az angliai csata kapcsán, jelentőségük azonban vitathatatlan: reptéri szerelőket, fegyvermestereket, radarkezelőket, légtérfigyelőket, gyári munkásokat, és így tovább. Ez talán az egész emlékmű egyik legjelentősebb részlete: hogy mindenkinek eszébe juttatja, a háború mindig csapatmunka, és a küzdelem győzelmes befejezéséhez lényegében szinte minden brit állampolgár hozzátett valamicskét.
Az emlékműre központi elhelyezkedésének hála könnyű rátalálni, és a jelek szerint a turisták is szívesen időznek el a márványtömbök mellett. Nagyon erőteljes, méltó és ötletes kialakítású emlékhely ez, amit nemcsak a hadtörténelem iránt érdeklődő utazónak ajánlok figyelmébe.