Dr. Balogh István tábori lelkész élete
Idei olvasmányaim között valamiért az életrajzi könyvek dominálnak, amit egyáltalán nem bánok, mivel igen tanulságosak és emberközeliek ezek a kötetek, s ez különösen igaz a szóban forgó címre, melyre egy jó barátom hívta fel a figyelmemet.Az 1917-es születésű Balogh István a papi pályát választotta fiatalkorában, s lelkes kötelességtudatát az időközben kitörő második világháború sem törte meg: sokat elárul róla, hogy hősiességével a német Vaskereszt I. fokozatát is elnyerte a keleti fronton, holott elsősorban nem katonaként, hanem lelkészként volt jelen a harctéren. A konfliktus befejeződése azonban nem jelentette a megpróbáltatások végét, hiszen orosz fogságba került és még sok éven át a Szovjetunió kényszermunkatáborainak nem is létező vendégszeretetét volt kénytelen eltűrni. Itt is tette a dolgát, bár a körülmények az ő testi és lelki egészségét is megviselték. 1951-es hazatérése után sem lett jobb a helyzet, mivel azonnal az ÁVÓ karmai közé került, s csak 1953 végén szabadult és látta viszont szeretteit. Egyházi szolgálatát folytatta és számos településen megfordult a következő évtizedekben, követve azt az utat, mely akkoriban kifejezetten veszélyes volt – ő azonban nem alkudott meg soha. Szerencsére megérte az 1989-es változásokat. 2002-ben hunyt el.
Unokahúga, Prevozné Balogh Irén és Rostás Gábor állította össze a kötetet, mely nagyban támaszkodik Pista bácsi személyes visszaemlékezéseire, illetve a barátokkal és ismerősökkel készített interjúkra, továbbá családi levelezésekre és hivatalos okiratokra. Nem egyszerű életrajz, hanem korrajz is egyben, mely élénken idézi fel azokat a vérzivataros éveket, benne egy hajlíthatatlan és kikezdhetetlen lélekkel. Dr. Balogh István a mai napig követendő példa lehet azok számára, akik emberként és magyarként szeretnének élni, a mindenkori körülményektől függetlenül is.
„Más híres vendég is járt nála. Fodor Peti éppen Göncön járt, és ott tartózkodása idején volt a pápaválasztás, melynek közvetítését együtt nézték a TV-ben. Pista bácsi felismerni vélte az új pápában azt a papot, aki a nyáron nála járt. Az a látogató a kabai cukorgyár építkezésén dolgozó lengyel munkásokhoz tartott. Útközben kifogyott autójából a benzin, és a bezárt hidasnémeti töltőállomáson ajánlották neki a gönci plébániát, ahol mindig van benzin. Betért Pista bácsihoz, evett egy Terka féle tisztességes, magyaros bablevest, ebéd után elbeszélgetett Pista bácsival, majd folytatta útját. Ettől kezdve az a hír járta, hogy II. János Pál krakkói érsek korábban Göncön járt.
Erre a történetre felfigyeltek a III/III-as ügyosztályon is, mert a Hajdú-Bihar megyei rendőr-főkapitányság a következő titkos jelentést írta: „Dr. Balogh István gönci (Borsod megye) rk. Plébános aktív kapcsolatot tart II. János Pál pápával és Broniszlav Natonszki lengyel jezsuita vezetővel.”
244-245.o.
Számontartva – Dr. Balogh István tábori lelkész élete és megpróbáltatásai a vörös csillag árnyékában
Írta: Prevozné Balogh Irén & Rostás Gábor
Magánkiadás 2011
288 oldal