KÖNYV: Különös históriák
2010. április 22. írta: Monty H.

KÖNYV: Különös históriák

Rémregény-antológia

Még gimnáziumi éveim alatt nyomta a kezembe egy osztálytársam ezt a kis fekete kötetet, mely négy klasszikus angol rémregényt tartalmaz. A romantikus stílusból kiinduló rémregény (gothic novel) a 18-19. század kedvelt olvasmánya volt, a sokkal brutálisabb horror műfajának érkezése előtt. Vért ezekben a történetekben nemigen látunk, a borzalmak, a félelem, a szorongás viszont ott van a levegőben, elsősorban kísértetjárta helyeknek, összeesküvéseknek és sok más megmagyarázhatatlan jelenségnek a jóvoltából. Tipikus hősei pedig banditák és gonosztevők, hősszerelmesek és a végzet asszonyai, kísértetek és vámpírok, és így tovább.

A Fogadó a „Repülő Sárkány”-hoz Joseph Sheridan Le Fanu műve, 1872-ből. Főszereplőjét leszámítva nincs túl sok köze Angliához, mivel Franciaországban játszódik nem sokkal Waterloo után. Lord Beckett egy kis párizsi kiruccanásra indul, ám útközben rabul ejti egy lefátyolozott – és sajnos férjezett – asszony látványa. A hősszerelmes elvakulva lohol szerelme nyomában, s közben észre sem veszi, hogy csapdába rohan…

A Lehull a fátyol (1859) George Eliot keze munkája, véleményem szerint a legkevésbé érdekes a négy történetből, mivel központi témája a főhős jövőbe látó képessége. Itt tehát le kell mondanunk mindenféle kísértetről, szörnyről, ésatöbbi. De legalább rövid…

Robert Louis Stephenson klasszikusnál is klasszikusabb műve, a Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete (1886) az igazi nagyágyú. Ezt a történetet szinte mindenki ismerni véli, hiszen számos filmváltozat készült belőle (köztük az egészen kicsavart Dr. Jekyll és Mrs. Hyde), illetve hősei mellékszereplőként is feltűntek (Mr. Hyde például a Van Helsing című borzadályban), mégis érdemes elolvasni az eredetit, mivel történetvezetése miatt nem annyira a filmszerűség dominál, ennek ellenére stílusa még ma is markáns, és remek példája az immár erősen a horror felé hajló rémregény műfajának.

A kötet stílszerűen Oscar Wilde 1891-es szösszenetével, A Canterville-i kísértettel zárul, mely nem több paródiánál, hiszen abban a korban íródott, amikor a rémregények immár óhatatlanul divatjamúltnak érződtek. Ennek megfelelően a címadó kísértet igazi ellenfele a modern és racionális attitűdök tömkelege, melynek révén nem is veszik őt komolyan…

A remekül sikerült utószót Kuczka Péter írta. A kötet manapság már csak antikváriumokból szerezhető be.

Különös históriák
(Fogadó a „Repülő Sárkány”-hoz, Lehull a fátyol, Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete, A Canterville-i kísértet)
Szerkesztette: Róna Ilona
Európa Könyvkiadó
Fordította: Borbás Mária, Vermes Magda, Benedek Marcell, Timár Judit
328 oldal

A bejegyzés trackback címe:

https://monty.blog.hu/api/trackback/id/tr601934972

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása