Közeledik egy kerek Rejtő-évforduló, s ennek kapcsán nem P. Howard regényeit vettem elő, hanem a belőlük készült képregény-adaptációkat. Miért is? Mert a magyar viszonylatban mindenki által ismert szerző műveit sokunk ezen képregények jóvoltából ismerhette meg…A különböző források nem értenek egyet abban, hogy 1961-ben vagy 1963-ben jelent meg az első ilyen képtörténet, s hogy ez a Szőke ciklon vagy A tizennégy karátos autó volt-e, de a lényeg, hogy jó ideig a legendás rajzoló, Korcsmáros Pál rajzaival és Cs. Horváth Tibor szövegével készültek. S bár számos más művészünk dolgozott később a projekten – ideértve Zórád Ernőt és Fazekas Attilát – alapvetően Korcsmáros neve ugrik be, valahányszor a téma felmerül. Stílusa egyértelműen jól működött, amikor a rejtői világ arcait, mozdulatait és helyszíneit kellett visszaadnia.
Ezek a képtörténetek eleinte ilyen-olyan folyóiratokban kerültek leközlésre – a legtöbben valószínűleg a Füles rejtvénymagazin folytatásos változataira emlékezhetnek. Csak később, a nyolcvanas évek elején kezdődött meg egyes képregények sorozatban való kiadása, egységes A5-ös, de sajnos fekete-fehér formátumban, az akkor megszokott kivitelben. (Ezek érezhetően nem az örökkévalóságnak készültek, de jó látni, hogy a gyűjtők a mai napig őriznek szép állapotban megmaradt példányokat.) Ebben a szériában összesen 22 füzet látott napvilágot:
A tizennégy karátos autó (rajzolta Korcsmáros Pál)
- Piszkos Fred a kapitány I-II (rajzolta Korcsmáros Pál)
- Az előretolt helyőrség I-II (rajzolta Korcsmáros Pál)
- Az elátkozott part I-II (rajzolta Korcsmáros Pál)
- A három testőr Afrikában I-II (rajzolta Korcsmáros Pál)
- A láthatatlan légió I-II (rajzolta Korcsmáros Pál)
- A szőke ciklon (rajzolta Korcsmáros Pál)
- Piszkos Fred közbelép (rajzolta Korcsmáros Pál)
- Az elveszett cirkáló (rajzolta Korcsmáros Pál)
- A megkerült cirkáló (rajzolta Halasi Éva)
- Egy bolond száz bajt csinál (rajzolta Korcsmáros Pál)
- Vesztegzár a Grand Hotelben (rajzolta Korcsmáros Pál)
- A sárga garnizon & Víkend a pokolban (rajzolta Endrődi István)
- Bradley Tamás visszaüt (rajzolta Zórád Ernő)
- A néma revolverek városa (rajzolta Zórád Ernő)
- Pipacs a fenegyerek & Minden jó, ha vége van (rajzolta Gugi Sándor)
- Az úr a pokolban is úr & A végzetes gyűrű (rajzolta Fazekas Attila & Korcsmáros Pál)
Emellett a Fülesben még tetten érhető volt néhány a nyolcvanas-kilencvenes években is, például a Zórád-féle Tigrisvér vagy a Topálovits Pál által készített Menni vagy meghalni. Mindenesetre jobb és egyértelműbb lett volna ezeket is a sorozaton belül viszontlátni…
Szerencsére az utóbbi években feléledő magyar képregénykiadás jelesei nem feledkeztek el a legenda életben tartásáról, sőt, felfrissítéséről. A Képes Kiadó ennek köszönhetően 2003 óta foglalkozik a régi Korcsmáros-füzetek felújításával és újrakiadásával. A nagyalakú, keménytáblás kötetek több újdonságot is tartalmaznak, erről elsősorban a kiadó két munkatársa gondoskodott: Garisa H. Zsolt az eredeti regények felhasználásával kibővítette a szövegkönyveket, ugyanis számos részlet annak idején kimaradt az akkori változatokból, feláldozva több humoros elemet, és nem egyszer nehezen értelmezhetővé téve magát a történetet is. Ezenfelül az oldalak retusálása és átszerkesztése mellett új kockákat, esetenként új oldalakat is alkotott Korcsmáros stílusában. Varga Zoltán pedig a színezést végezte. A gigászi munka egy-egy képregény esetében durván egy évet vesz igénybe. Eddig hét felújított kötet jelent meg, cím szerint a következők:
- Az elátkozott part
- A három testőr Afrikában
- Az előretolt helyőrség
- A tizennégy karátos autó
- Piszkos Fred a kapitány
- Az elveszett cirkáló
- A láthatatlan légió
A Fekete-fehér képregénymagazin is közölt néhány vonatkozó képregényt, de valószínűleg nem csak én gondolom úgy, hogy az lenne igazán csodálatos, ha a Képes Kiadó hosszú távon valamennyi Rejtő-képregény újrakiadását meg tudná oldani a fentebb tárgyalt, igényes és méltó kivitelezésben. Eddigi erőfeszítéseiket mindenesetre köszönöm és kívánok nekik további jó munkát.