„Nincsen baj, csak az, hogy nincs hajam!”
A rendszerváltás éveinek egyik népszerű sorozata volt a katonaéletet - az eredeti szándék szerint bizonyára - népszerűsítő széria, mely több klasszikus (Usztics Mátyás, Bárdi György, Végvári Tamás) és számos később beérő színészarcot (Mészáros Zoltán vagy Juhász Illés) vonultatott fel.
A vasbogdányi laktanya dolgos életébe nyerhetünk bepillantást, ahol is Karádi őrmester igyekszik beleverni kiskatonáiba a vasfegyelmet. A honvédek között ott találjuk az összes, vígjátékban kötelező karaktert (lásd még Rendőrakadémia vagy Kadétok és kollégisták), a nagydarab zabagép Mamuttól az enyhén militarista, Stallone-imádó Rabón át a félénk Klammerig, s természetesen van vezéralak is, Urbán, akit a mindennapok hangulatát feldobni próbáló katonák tűzön-vízen át követnek. Akad persze szigorú katonatiszt, szemétkedő mezőgazdasági pilóta, vidéki arcok és ott van még a városka csilivili butikjának vezetője, Nellyke. És mindig van mit csinálni, hol a helyi ásatásokban segédkezni, máskor egyik-másik bajtárs magánéletét jobbra fordítani.
Akkoriban, majdnem húsz évvel ezelőtt nagyon odavoltam a szériáért, és kíváncsi voltam, ennyi esztendő múltán milyen hatást kelt majd. Nos, most, hogy valamivel jobban ismerem a katonaság belső világát, az kell mondjam, a történet nagy része a fantasztikus filmek forgatókönyvét is megszégyeníti: ahogy a helyi pilóták, esetleg hiányosan öltözött nőcik fel-alá járkálnak a laktanya körleteiben, az még csak elmegy, de hogy például egy teljes raj dublőröket szerződtessen, hogy ők kiszökhessenek és némi privát meló árán szedjenek össze pénzt szeretett őrmesterük javára, miközben a hasonmásokat is fizetni kell, és még így is nyereségesek legyenek… Hát jó, vígjátéksorozatról van szó, de azért ez már túlzás.
A filmzenét az R-GO és a Moho Sapiens követte el. Számaik egész jól illenek a szériához, a gond az, hogy a zenei szerkesztő félmunkát végzett, mivel a jelenetek hangulatához némelyik dal egyszerűen nem passzol, a végefőcímhez pedig néha-néha lehetett volna másik nótát is választani. Egyébként az utóbbi zenekar vonatkozó lemeze akkoriban kapható is volt a boltokban. Kiadták a forgatókönyvből készült regényváltozatot is, mely nem sokat tett hozzá a sztorihoz, de némi vigaszt nyújthatott azoknak, akik nem rögzítették videóra az epizódokat.
A forgatási helyszínek között sokat felismerhetünk: a valóságban nem létező vasbodgányi laktanyát például az akkor még valóban a honvédség birtokában levő budaörsi kaszárnya „alakította” (a háttérben húzódó hegyek és a tévétorony alapján könnyű beazonosítani), de a zsámbéki templomrom is gyakorta feltűnt a képsorokon, a reptéri jeleneteket pedig minden bizonnyal a budaörsi hangárokban vették fel.
A sorozatot végül 2006-ban adták ki DVD-n, négy lemezen. A kiadvány az MTV Rt. Filmarchívumának felhasználásával készült, és sajnos meglátszik, hogy az eltelt évek nem tettek jót az eredeti szalagoknak. Úgy is mondhatnánk, ha egy jobb minőségű VHS-kópiát találtak volna, és azt digizték volna be, a végeredmény meggyőzőbb lehetett volna. Így viszont meg kell elégednünk a húsz évvel ezelőtti kép- és hangminőséggel. A menük sincsenek túlbonyolítva, ráadásul a teljes főcím csak minden lemez legelső epizódján nézhető végig, de nem akarok panaszkodni, hiszen nagy dolog, hogy egyáltalán megérte a DVD-kiadást…
Retrózásra tökéletes.
Értékelés: 8/10
Angyalbőrben
MTV 1990
Vígjátéksorozat (részenként kb. 50 perc)
Rendező: Gát György és Szurdi Miklós
Szereplők: Usztics Mátyás, Mészáros Zoltán, Szerednyei Béla
Zene: R-GO és Moho Sapiens