Avagy reggeli az ékszerüzlet előtt
Jól emlékszem, hol kerültem először kapcsolatba ezzel a filmmel. A londoni Charing Cross Road egyik üzletének kirakatában ott figyelt a film plakátja – mi több, még ma is ott figyel, és valahányszor arra járok, látom. Meg kell hagyni nagyon pofás poszter, valószínűleg egyike a filmtörténet leghíresebb plakátjainak (mellesleg Robert McGinnis keze munkája). Audrey Hepburn neve persze nem volt előttem ismeretlen, de a filmről nemigen hallottam azelőtt, míg nyugaton igazi kultusza alakult ki. S persze ott van a betétdal, a Moon River, mely ugyanúgy világhírűvé vált (személyes kedvenceim egyike). Egy idő után már fúrta tehát az oldalamat a kíváncsiság, hogy milyen is lehet maga a film. Hogy érdekesebb legyen, a művet minálunk még nem adták ki DVD-n, mindössze a tévében sugározták. Viszont Angliában kapható – és nem tudom, hogy lehet, de még magyar felirat is van rajta…
Rögtön az elején érdemes tisztázni az eredeti cím jelentését. A film nyitó képsoraiban a Hepburn által életre keltett Holly Golightly kora reggel kiszáll a taxiból a manhattani Tiffany ékszerüzlet előtt, és forró kávét iszogatva, valamint fánkot majszolgatva a kirakatot nézegeti – ez az egyik hobbija. Tehát „reggeli a Tiffany előtt”. Ebből lett a magyar fordításban Álom luxuskivitelben.
Holly egy meglehetősen naivnak látszó, de igencsak szeszélyes hölgy, aki macskájával él (akinek még nevet sem ad), s lényegében abból tartja fenn magát, hogy tehetős férfiakkal randizgat – a lényeg, hogy mintha csak egy milliomos férjjelöltre vadászó prostit látnánk, bár akkoriban ezt a lehető legárnyaltabban mutatták be. Egy reggel összefut új szomszédjával, Paul Varjakkal (George Peppard), egy átmenetileg ötlethiányban szenvedő íróval, aki hozzá hasonlóan eltartottja a másik nem pénzesebb képviselőinek. Talán még illenének is egymáshoz, de a nő egyszerűen képtelen elkötelezni magát…
Állítólag Audrey Hepburn legemlékezetesebb és legmeghatározóbb szerepe ez. Ő maga azért tartotta komoly kihívásnak, mert saját jellemével szöges ellentétben állt az eljátszandó karakter. Eredetileg nem is őt szánták erre a szerepre: Truman Capote, a regény írója Marilyn Monroe-t javasolta, de a Paramount Hepburnt választotta helyette, akiről eleinte nem is igen hitték el, hogy hitelesen alakítja majd ezt a figurát… A film mindenesetre búsásan behozta a 2 millió dolláros költségvetést.
A már említett betétdal, a Moon River Henry Mancininek és Johnny Mercernek Oscar-díjat hozott (de a film más kategóriában is díjat nyert). Érdemes megjegyezni, hogy a stúdió egyik képviselője ki akarta vágatni a filmből az egyik tesztvetítést követően, mert nem tetszett neki. Hepburn viszont nem hagyta... (A dalnak magyar változata is készült Bradányi Iván jóvoltából, a dalszöveg lejjebb olvasható.)
Mindezek után értékelném a filmet. Romantikus filmnek tényleg elmegy, de akkor sem tudom kiverni a fejemből, hogy Hepburn ugyanebben a műfajban csinált egy Római vakációt is, és az mintha jobban működne, hogy a sokkal markánsabb férfi főszereplőt (Gregory Peck) ne is említsük. Ettől függetlenül kedves kis darab, mely véleményem szerint hangulata miatt ragadt meg ennyire az emberek emlékezetében, felvillantva a régi idők Amerikájának elveszett ártatlanságát. Marvin Paige szerint a varázsa részben abból fakad, hogy ilyesféle filmek ma már nem készülnek.
Az angol évfordulós DVD-kiadás az angol hang mellett német szinkront tartalmaz, valamint számos feliratot (köztük angolt, németet, magyart és lengyelt). Az extrák között akad audiókommentár a producerrel, werkfilm, rövidfilm Audrey Hepburnről, kisfilm a Tiffany & Co. Társaságról, Audrey személyes levele, egy előzetes és egy fotógaléria.
Audrey Hepburn. A többi nem számít.
Értékelés: 8/10
Álom luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany’s)
Paramount 1961
Romantikus dráma (110 perc)
Rendező: Blake Edwards
Szereplők: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal
Zene: Henry Mancini
A betétdal eredeti és magyar szövege:
MOON RIVER Zene: Henry Mancini Dalszöveg: Johnny Mercer Moon River wider than a mile I'm crossing you in style someday All the dream makers, you heartbreaker Wherever you're going I'm going your way Two drifters off to see the world There's such a lot of world to see We're after the same rainbow’s end Waiting round the bend My huckleberry friend, Moon River And me |
HOLD-FOLYÓ Magyar szöveg: Bradányi Iván Hold-folyó, átevezek még az emlékeid kék vizén. Te vén folyó, Te bölcs folyó, Bár hosszú az utad, Elkísérlek én. Két vándor, Nem várhat tovább, A messzi nagyvilág a cél. Gyors szél Hajtja majd csónakunk, Szállunk könnyedén, A szivárvány ölén, Hold-folyó és én… |
És ha már itt tartunk, a Deep Blue Something idevágó dalát is fussuk végig, angolul és magyarul.
BREAKFAST AT TIFFANY'S Deep Blue Something You’ll say that we've got nothing in common No common ground to start from And we're falling apart You'll say the world has come between us Our lives have come between us But I know you just don’t care And I said "What about Breakfast at Tiffany's?" She said, "I think I remember the film, And as I recall, I think we both kinda liked it." And I said, "Well, that’s the one thing we've got." I see you - the only one who knew me, But now your eyes see through me I guess I was wrong So what now? It's plain to see we're over, And I hate when things are over - When so much is left undone. |
ÁLOM LUXUSKIVITELBEN Deep Blue Something Azt mondod, nincs bennünk semmi közös Nincs közös pont, ahonnan elindulhatnánk És egyre távolabb vagyunk egymástól Azt mondod, közénk állt a világ Közénk állt saját életünk De tudom, hogy téged már nem érdekel az egész Mire azt mondtam „És az Álom luxuskivitelben?” Azt mondta „Asszem, emlékszem arra filmre, És ahogy emlékszem, mindkettőnknek tetszett” Mire azt mondtam „Akkor ez az, ami közös bennünk” Látlak – te vagy az egyetlen, aki igazán ismert, De mostanra belém is látsz Asszem, tévedtem És akkor most? Világos, hogy vége, És utálom, mikor valaminek vége – Mikor ennyi minden befejezetlen még |
Néhány hasznos link:
A Moon River Audrey előadásában (jelenet a filmből) megtekinthető itt:
A Moon River Andy Williams és Henry Mancini interpretálásában itt:
A film előzetese pedig itt:
És nem mehetünk el Audrey Hepburn mellett néhány portré közreadása nélkül…