KÖNYV: A normandiai partraszállás előzményei (Francis Mackay)
2014. június 04. írta: Monty H.

KÖNYV: A normandiai partraszállás előzményei (Francis Mackay)

Különleges műveletek a D-napot megelőzően

Bár különleges alakulatok már a legrégebbi korokban is léteztek, a mai értelemben vett elit egységek születése igazából a második világháború időszakára tehető, s ebben a folyamatban komoly szerepük volt a briteknek, akik több, ma is létező speciális feladatkörű egységet állítottak fel, némelyiket rögtön a konfliktus kezdetén. Nekik aztán bőven jutott feladat és próbatétel a rákövetkező években, és nemcsak a D-napon...  

a partraszallas elozmenyei.jpgA szerző ezért nem is elégedett meg azzal, hogy a partraszállás előkészítésében részt vevő elit csapattesteket bemutassa, hanem visszanyúlt a kezdetekig, mely ebben az esetben a 19. századot jelenti, amikor is elsősorban a búr háború tapasztalatai nyomán komoly változások mentek végbe a brit hadszervezetben – melyet sokan talán merevnek, rugalmatlannak gondolnak, de a kötet éppen ezt nem támasztja alá: néhány évtized alatt olyan sok intézkedés született a különleges alakulatok vonatkozásában, mely jó eséllyel egyedülálló - és amelyek nagy része hosszú távon ki is fizetődött. 

Mackay tehát a régmúltból indul el, és innen halad az első világháború, a békeévek, majd a következő világégés esztendein át a D-napig. A középpontban a brit (szervezésű) különleges alakulatok állnak, melyek Észak-Afrikában, a Földközi-tenger térségében és Nyugat-, illetve Észak-Európában számos akciót végrehajtottak. Sajnálatos, hogy ezekből keveset ismerhetünk meg részletekbe menően, mivel a szerző alapvetően a logisztikai, adminisztratív és haditechnikai vonatkozásokat vizsgálja: a felvetéseket, az átszervezéseket, a támaszpontok felállítását, a személyzeti kérdéseket, és a sokszor csak kísérleti stádiumig jutó harc-, szállító- és kommunikációs eszközöket. A bevetések története ehhez képest súlyosan alulreprezentált (és pont a D-napról mindössze néhány oldal szól). 

A személyes emlékek felidézése azért is fura, mert a szerző igenis kapcsolatban állt több veteránnal, tehát nem kizárólag levéltári anyagokból dolgozott. Márpedig a viszonylag teljes képhez még legalább egy ilyen terjedelmű kötetre lenne szükség, benne a túlélők személyes hangú visszaemlékezéseivel, mert ez így, ebben a formában - talán a bevezetőt leszámítva - eléggé technikai jellegű. Ugyanakkor egy eddig agyonhallgatott témáról van szó, így a kötet forrásmunkaként bizonyára hasznos lesz a kutatók számára. Viszont az is szöget ütött a fejembe, hogy akkor már jobb lett volna, ha Mackay nem áll meg a D-napnál, hanem elmegy egészen a háború végéig és a brit különleges alakulatok történetét a konfliktus egészében helyezi el. Azt hiszem, nincs más hátra, mint hosszú távon beszerezni a Stirling katonái című kötetet… 

 

elitalakulat02.jpgHa érdekelnek a D-nappal kapcsolatos egyéb posztjaim – könyvekről, filmekről, makettekről, videójátékokról és képregényekről –, akkor
IDE KATTINTS.

 

A normandiai partraszállás előzményei
(Overture to Overlord)
Írta: Francis Mackay
Fordította: Novák Gábor
Gold Book (a kiadás éve ismeretlen)
246 oldal

A bejegyzés trackback címe:

https://monty.blog.hu/api/trackback/id/tr136212967

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása