FILM: Ike – A normandiai partraszálláshoz vezető út
2009. június 02. írta: Monty H.

FILM: Ike – A normandiai partraszálláshoz vezető út

Így látta Eisenhower

Pár nap múlva lesz 65 éve, hogy a szövetségesek partraszálltak Normandiában. Az Overlord-hadművelet, vagyis Eisenhower tábornok „keresztes hadjárata” kimenetelétől függött, meddig tart még a háború Európában. A téma méltán híres és népszerű, hiszen a sorsdöntő történelmi események mindig is izgatták az embereket. A D-napról több száz kötet, rengeteg film és több tucat számítógépes játék készült már: az évforduló kapcsán most ezekből válogatok. Elsőként egy kevésbé ismert filmet vettem elő, mely a partraszállás előkészítését és hátterét mutatja be, a szövetséges főparancsnok, Dwight D. Eisenhower tábornok szemszögéből.
 

A D-nap előkészítése közel két évig tartott. Angliában ezen idő alatt halmozták fel azt a töméntelen hadianyagot, technikát és élőerőt, amivel már neki lehetett vágni egy európai partraszállásnak. A több millió főt számláló (és több tucat nemzetet képviselő) szövetséges inváziós erők főparancsnoka, Eisenhower tábornok vállán nyugodott ekkor az európai háború sorsa. Ez óriási felelősséggel járt, és nemcsak katonai szempontból: Eisenhowernek nemcsak katonaként, hanem diplomataként, ha úgy tetszik, politikusként is helyt kellett állnia, hiszen tekintettel kellett lennie a szövetséges brit és francia vezetőkre is.

A film elkészítésének ötletét nem más, mint Stephen E. Ambrose, elismert amerikai történész, Az elit alakulat és a D-nap című könyvek szerzője adta. A forgatókönyvíró-producer, Lionel Chetwynd azonban nem akart életrajzi filmet gyártani Ike-ról, ugyanakkor nagyon is komolyan foglalkoztatta őt a partraszállás története, és végül úgy döntött, ezen keresztül próbálja bemutatni Eisenhowert, az embert, akinek – attól függetlenül, hogy később az Egyesült Államok elnöke lett belőle – valószínűleg ez volt a legrázósabb megbízatása.

A főszerepben Tom Selleck remekel, és nem tévedés, tényleg remekel. A szinte teljesen kopaszra nyírt színész hitelesen alakítja a tábornokot, ezt több korabeli forrás ismeretében is állíthatom. Nem vette félvállról a szerepet, és többek között Ike fiával is hosszasan elbeszélgetett, hogy jobban megismerje a főparancsnok személyiségét. Különösen John Eisenhower azon mondata fogta meg, mely szerint „Egy színésznek nagyon nehéz eljátszani valakit, aki ennyire átlagos ember…” Mert a tábornok valóban egyszerű és közvetlen ember volt, még akkor is, amikor több millió ember élete függött tőle.

Selleck színésztársai kevésbé ismert nevek, ám az összhatás terén semmi gond nincs, az ismertebb arcokat – Churchillt, De Gaulle-t, Montgomeryt és társaikat – is sikerült a valóságnak megfelelően megjeleníteni, főleg ausztrál és új-zélandi színészek segítségével. Visszaköszön a negyvenes évek hangulata is, a forgatókönyv pedig kitér számtalan apróbb, de jelentős incidensre is (például Patton tábornok meggondolatlan beszédére, melyben az angol-amerikai világuralmat emlegeti, vagy a Tigris fedőnevű hadgyakorlat kudarcára). Csatajelenetekre viszont ne számítsunk – a jelenetek többsége zárt térben játszódik. A filmzene nem különösebben extra, de nagyon atmoszférikus. Inkább tévéfilmről van szó tehát, de mindenképp igényes alkotásról – és összességében JÓ filmről –, amelyet hitelessége is kiemel a többi közül.

A magyar DVD-kiadás angol, francia és spanyol hangsáv mellett magyar, angol, francia, spanyol, cseh és sok más feliratot tartalmaz. Extraként audiokommentár és werkfilm szolgál.

Méltatlanul mellőzött film egy tábornok nézőpontjáról.
Értékelés: 8/10

Ike – A normandiai partraszálláshoz vezető út (Ike – Countdown to D-Day)
Sony Pictures 2004
Háborús dráma (85 perc)
Rendező: Robert Harmon
Szereplők: Tom Selleck, James Remar, Timothy Bottoms
Zene: Jeff Beal    

A bejegyzés trackback címe:

https://monty.blog.hu/api/trackback/id/tr501158329

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása